Co to jest Wu Ming, skad pochodzi, co chce, co robi


1. Luther Blissett Project (1994-99)


Luther Blissett i jego twarz.
Stworzona przez Andrea Alberti i Edi Bianco dzieki nalozeniu na siebe fotografii z lat trzydziestych i czterdziestych (cioteczni dziadkowie i krewni Wu Ming 1) – kliknij na zdjecie zeby je sciagnac
(jpg+zip, 500 dpi, 940kb)
.

Luther Blisset jest wielofunkcujnym pseudonimem, „otwarta osobowoscia”, która od lata 1994 roku jest przyjeta i podzielana przez setki hakerów, dzialaczy i pracowników kulturalnych z roznych panstw.
Z nieznanych powodów imie zostalo przejete od brytyjskiego pilkarza zachodnioindyjskiego pochodzenia.
We Wloszech, w okresie 1994-1999, tak zwany Luther Blissett Project (najlepiej zorganizowany network w obrebie otwartej wspólnoty uzywajacy tego pseudonimu) staje sie bardzo znany i udaje mu sie stworzyc cos w rodzaju „ludowego bohatera”, Robin Hooda epoki informacji, który stroi sobie zarty rozpowszechniajac w mediach falszywe wiadomosci, koordynujac heteodoksyjne kampanie popierajace ofiary represji itp.
Powiesc Q zastaje napisana w latach 1996-98 przez czterech czlonkow bolonskiego filaru LBP i wydana przez Einaudi w marcu 1999 roku. W nastepnch latach bedzie przetlumaczona na angielski, hiszpanski, niemiecki, holendersi, francuski, portugalski (brazylijski), dunski, grecki.
Czterej autorzy Q „wychodza z ukrycia” [*] 6 marca 1999 roku w wywiadzie dla dziennika „La Repubblica”. Pomimo sensacyjnego tytulu, w odpowiedziach nie ma zadnego uproszczenia zlozonosci zjawiska Luther Blissett, ani tymbardziej wyparcia sie uprzednio stosowanych praktyk: „Nasze imiona nie maja wiekszego znaczenia, a jeszcze mniej nasze zycie prywatne. Jestesmy druzyna która napisala Q, a jednoczesnie stanowimy jedynie 0,04% Luther Blissett Project.”
Poza zlozonoscia fabuly i alegorycznym znaczeniem, ksiazka wzbudzila zainteresowanie przez zamieszczenie w niej pewnego rodzaju formuly „copyleft”. To dziwne ze tak duzo osób zignorowalo fakt, ze praktyczna krytyka wlasnosci intelektualnej jest kamieniem wegielnym LBP.
W grudniu 1999 roku dobiegl konca Plan Piecioletni LBP. Wszyscy „weterani” (ci, którzy uzywali tego imienia od 1994 roku) popelniaja symboliczne samobójstwo zwane Seppuku (rytualne samobójstwo japonskie). Koniec LBP w zaden sposób nie jest zwiazany z koncem istnienia pseudonimu, który bedzie nadal przyjmowany przez wiele osób w róznych panstwach.
Wiecej informacji o Luther Blissett i/lub Luther Blissett Project: www.lutherblissett.net.

[*] Na przyklad Roberto Bui tymczasowo przyjmuje pseudonim „Fabrizio P.Belletati” tworzac nastepny paradoks osobowosci.

2. Wu Ming

W styczniu 2000 roku do grupy autorów Q dolacza piata osoba i tak powstaje nowy band powiesciopisarzy, Wu Ming („anonim” po mandarynsku).
Nazwa grupy jest rozumiana jako splacenie dlugu odstepstwom i odrzucenie roli Autora jako gwiazdy. Osobowosci pieciu czlonków Wu Ming nie sa tajemnica, jednakze uwazamy nasze utwory za wazniejsze od poszczególnych biografii i twarzy.

Kazdy z czlonków Wu Ming ma swoje „imie artystyczne” zlozone z tego grupowego plus cyfra odpowiadajaca porzadkowi alfabetycznemu naszych nazwisk. Od momentu zalozenia zespól stworzyl powiesci i utwory niefabularne. Najbardziej absorbujacym dzielem jest bez watpienia 54, powiesc z dziesiatakami bohaterów (miedzy innymi aktorem Cary Grantem), rowniez i ta przetlumaczona na wiele jezyków. Na jej podstawie powstala plyta CD z muzyka Yo Yo Mundi, i recytacja Marco Baliani, Giuseppe Cederna i Fabrizio Pagella (Il Manifesto/ Mescal, 2004).
W ciagu 2004 roku dla Einaudi ukaza sie powiesci solowe dwóch czlonków zespolu (Wu Ming 2 i Wu Ming 1). Nie jest to pierwszy taki eksperyment: w 2001 roku wydawca Fenucci opublikowal Havana Glam Wu Ming 5. Jesienia 2004 ukaze sie film Guido Chiesa Lavorare con lentezza o Radiu Alice i ruchu ’77 w Bolonii, napisany przez Guido Chiesa i Wu Ming.

Nasz stosunek do copyright
, próby kolektywnego pisania, nasze newsletters (Giap e Nandropausa) oraz setki spotkan z czytelnikami w calych Wloszech i nie tylko sprawily ze Wu Ming jest dzis tym, czym jest, o cokolwiek by chodzilo.

Riccardo Pedrini = Wu Ming 5; Federico Guglielmi = Wu Ming 4; Luca Di Meo = Wu Ming 3; Giovanni Cattabriga = Wu Ming 2; Roberto Bui = Wu Ming 1

Bibliography

Q (Einaudi, Torino 1999 - Mondadori, Barcelona 2000 - Seuil, Paris 2001 (title: L'Oeil de Carafa) - Wereldbibliotheek, Amsterdam 2001 - Hovedland, J?bjerg 2001 - Travlos, Athena 2001 - Piper, München 2002 - Conrad, Sao Paulo 2002 - Heinemann, London 2003 - Harcourt, New York 2004 - Wydawnictwo Albatros, Warszawa 2005)
Asce di guerra (napisane razem z Vitaliano Ravagli, Tropea, Milano 2000 – wkrótce ukaze sie dla Einaudi)
Havana Glam (solowa powiesc Wu Ming 5, Fanucci, Roma 2001)
54 (Einaudi, Turin 2002 - Mondadori, Madrid 2003 - Vassallucci, Amsterdam 2003)
Esta revolución no tiene rostro (zbiór artykulów, opowiadan i pism róznych, Acuarela, Madrid 2002)
Giap! (zbiór artykulów, opowiadan i pism róznych, Einaudi, Torino 2003)
Guerra agli umani (solowa powiesc Wu Ming 2, Einaudi, Torino 2004)
New Thing (solowa powiesc Wu Ming 1, Einaudi, Torino 2004)

Ostatnie uzupelnienie: 25 marzo 2005
Translated by: Izabela Napiorkowska


back to main menu